My Breath and I
| خانه |

ارباب ذهن شدن در همه فعالیت های انسانی مهم است و پالایش ذهن برای صلح و شادی حقیقی الزامی است. مدرسه فضای مناسبی است تا بچه ها با این روش آشنا شوند. کودک/نوجوان اولین مرحله مراقبه وِپاسانا- تکنیک مراقبه "آناپانا"- را در سن پایین فرا می گیرد.

لینک های مفید

تاریخ برگزاری دوره های کودکان و نوجوانان ( دختران- پسران )
 دوره های آناپانا در مدارس
بچه ها چه چیزهایی درباره مراقبه آناپانا گفته اند
 گویانکاجی به سوال های بچه ها پاسخ می دهد

مقاله های تحقیقاتی درباره دوره های آناپانا برای کودکان

فرم درخواست شرکت برای دوره کودکان و نوجوانان (در حال حاضر این بخش غیر فعال می باشد)

تکنیک آناپانا یک روش ساده و عملی برای تسلط بر ذهن بوده و منجر به زندگی شاد و مفید (سالم) می شود. آناپانا به معنی مشاهده نفس طبیعی، تنفس عادی، همانگونه که وارد می شود و همانگونه که خارج می شود، می باشد.

مشاهده نفس یک موضوع ایده آل برای مراقبه می باشد زیرا آن همیشه در دسترس ، غیر فرقه ای و طبیعی است. آن (نفس) همواره حقیقتی است مربوط به خودمان و ارتباط نزدیک با ذهن دارد.آناپانا به این روش، متفاوت از تکنیک های بر پایه تنظیم مصنوعی نفس می باشد. هیچ نوع مناسک  و تشریفات (فرقه ای) در تمرین مراقبه آناپانا دخیل نمی باشد.

آناپانا اولین گام در تمرین "مراقبه ويپاسانا" است. ويپاسانا به معنی " دیدن هر چیز همانگونه که هست" می باشد. ويپاسانا یکی از کهن ترین تکنیک های مراقبه می باشد که توسط سیذارتا گوتاما در حدود 2600 سال قبل مجددا کشف شد. ويپاسانا یک روش جهانی، علمی و غیر فرقه ای برای پالايش ذهن است. و آن (ويپاسانا) پایه عملی تعلیمات فرد روشن ضمیر که دامما - قانون جهانی طبیعت- را آموزش می داد، می باشد.

زمان مناسب برای شروع اولین مرحله این تمرین ذهنی در دوران کودکی است. علاوه بر کمک به آرامش و تمرکز ذهن کودکان، آناپانا به آنها کمک می کند تا درک بهتری از خود داشته و به آنها خردی در رابطه با طریقه عملکرد ذهن خودشان می دهد. آنها توانایی درونی خود را پرورش می دهند که به آنها کمک می کند تا بتوانند اعمال مناسب و درست را در مقابل اعمال نادرست انتخاب کنند و بر ذهن خود کنترل داشته و ارباب ذهن خود شوند.

آناپانا برای آن ها وسيله ای را فراهم می آورد که بتوانند با (بر) ترس ها، نگرانیها و فشارهای دوران کودکی و نوجوانی مواجه شوند(فایق آیند) . به دلیل سادگی تکنیک، کودک تکنیک را به سادگی یافته و تمرین می کند.

ساختار دوره

برای یادگیری آناپانا ضروری است که دوره آناپانا تحت راهنمایی یک مربی شایسته گذرانده شود.

دو مرحله در آموزش وجود دارد:

در مرحله اول کودک تلاش آگاهانه ای انجام می دهد تا از همه نوع اعمال ناشایست خودداری کند. آنها به 5 اصل اخلاقی متعد می شوند: تمرین  خودداری از کشتن، دزدی، دروغ، زندگی خلاف اخلاق و مصرف مواد مخدر. با نگاه داشتن این اصول آنها به ذهن اجازه می دهند که به اندازه کافی آرام شده و مرحله بعدی را ادامه دهد.  سپس آنها مراقبه آناپانا را یاد گرفته و تمرین می کنند -- آگاهی از نفس همان گونه که به طور طبیعی داخل می شود و خارج می شود.
کل تعلیمات در  تمام این دوره ها توسط نوارها با صدای آقای شری س. ن. گویانکا که این تکنیک را در هند و بسیاری کشورهای دیگر مجددا گسترش داد، هدایت می شود.هر دوره به درس های کوچک 30 تا 40 دقیقه تقسیم شده است که شامل فهم تئوری و تمرین   می باشد. دوره های اقامتی همچنین شامل بازی ها و دیگر فعالیت های خلاقیتی می باشد. با این وجود که بیشتر زمان به تمرین تکنیک اختصاص داده شده است.
دوره با تمرین "متتا باوانا" (مهر و شفقت و نیک خواهی برای همه) که در آن صلح و شادی به دست آمده در طول دوره با همه موجودات تقسیم می شود، پایان می یابد.

 

صلاحیت شرکت در دوره و مدت آن

دوره های آناپانا به صورت منظم در مراکز مراقبه دائمی و محل های اجاره شده در کشورهای مختلف برای کودکان 8-12 سال و همچنین نوجوانان 12-22 سال برگزار می گردد. دوره ها مدت های متفاوتی دارد که بسته به شرایط محلی شامل دوره های اقامتی 2 یا 3 روزه و غیر اقامتی 1 یا 2 روزه می باشد (در برخی کشورها در حال حاضر فقط امکان برگزاری دوره های یک روزه می باشد). کودکان موظفند تا در تمام طول دوره در مرکز حضور داشته باشند. دوره های دختران و پسران به طور مجزا از هم برگزار می شود. برای شرکت در دوره شرکت کنندگان موظفند که اصول اخلاقی گفته شده در بالا و دیگر قوانین مرتبط با مرکز را رعایت کنند. دوره های آناپانا همچنین در موسسات مختلفی همچون مدارس و ... برگزار می شود. این کار بنا به درخواست موسسه مربوطه و با رعایت قوانین جهت منفعت بیشتر کودکان انجام می گیرد.

 

ادامه تمرین پس از دوره

استمرار تمرین جهت به دست آوردن فایده حقیقی از تکنیک برای کودکان اساسی می باشد. بنابراین توصیه می شود که بچه ها زمانی را در خانه فراهم آورند تا برای مدت زمان کوتاه 10-15 دقیقه در روز پس از دوره به تمرین تکنیک ادامه دهند. همچنین آن ها می توانند در دوره های مجدد (جهت یادآوری و تمرین تکنیک) حضور داشته باشند.

هزینه دوره

تمام دوره ها فقط بر پایه بخشش های داوطلبانه داده شده، اجرا می شود. و هیچ هزینه ای بابت دوره دریافت نمی شود. تمام هزینه های دوره به وسیله بخشش هایی دانش جویانی است که یک دوره را گذرانده اند و می خواهند که فوایدی را که به دست آورده اند با دادن بخشش برای دانش جویانی که پس از آن ها می آیند، با آنها شریک شوند.

برای اطلاعات بیشتر لطفا با نزدیک ترین مرکز مراقبه  تماس حاصل فرمایید.